System Just-in-time był stosowany głównie w zaopatrzeniu. Ale niektóre firmy produkcyjne wymogły na swoich dostawcach buforowanie ich złych planów zaopatrzeniowych. Z drugiej strony przy dobrym planowaniu rezultaty połączonego podejścia JIT w zaopatrzeniu i produkcji mogą dać korzystne rezultaty dla firmy produkcyjnej i dostawczej, oraz wpłynąć na zwiększenie ich konkurencyjności rynkowej.
Przykładem firmy, która wdrożyła JIT jest firma Mc Donald. Jej celem jest realizowanie każdego zamówienia klienta, nawet w sytuacji globalnego wzrostu zapotrzebowania na usługi.
MC Donald potrafi obsłużyć dwa autobusy wycieczkowiczów w zakresie od Big Mac`a po kanapki rybne czy sałatki, aż po lody, ciastka i shake’i, nie wspominając o maluchach i zestawach Happy Meal. Prawie we wszystkich łańcuchach procesu fast foodów osiągających sukcesy rynkowe, następowała ewolucja ku linii produkcyjnej. Mc Donald cały czas stara się szybko reagować na potrzeby swoich klientów, przy zachowaniu jednocześnie minimalnych zapasów, małych wymiarów powierzchni koniecznej na realizację usług i krótkim czasie realizacji tych usług.
Tradycyjny pogląd na Just-in-time dotyczący poziomu wydajności zmienia się w odniesieniu do niepowtarzalnych sytuacji. Reagowanie na zmienne wymagania powoduje potrzebę posiadania linii produkcyjnej, która mogłaby zaspokoić potrzeby wynikające z chwilowego zwiększenia zapotrzebowania.
Innym przykładem przedsiębiorstwa stosującego system Just-in-time jest wytwórca silników sprzedawanych producentom urządzeń komputerowych (OEM). Zastosowanie systemu JIT jest wykorzystane do rozwiązywania problemów spowodowanych zmiennym poziomem zapotrzebowania na półprodukty.
Firma zainstalowała system JIT oparty na zasadach standardowego zapotrzebowania. Rezultatem stosowania tego systemu była poprawa wydajności wytwarzania osiągana jednak kosztem dużych sezonowych zapasów związanych z szerokim asortymentem wytwarzanych produktów. Dodatkowo ogromna była również wadliwość gotowych produktów. Więc w tym przypadku potrzebna była aktualizacja planów dotyczących poziomu zapotrzebowania.
Jak widzimy, stopień wykorzystania zdolności produkcyjnych w ciągu roku nie jest jednakowy, a mimo to w systemie tym stosowane są zasady JIT. Firmy produkcyjne stosują zwykle w sytuacji zwiększonego zapotrzebowania określane mianem „shock groops” bufor w postaci zapasów lub dążą do odroczenia terminu obsługi. Aby lepiej sprostać skokowemu wzrostowi zapotrzebowania należy inwestować w sprzęt i zatrudnionych pracowników poprzez organizowanie szkoleń.
Na przeciw tym wyzwaniom wyszła również firma Still.
Ideą nowych produktów stały się:
- Zapewnienie terminowego zaopatrzenia materiałowo linii produkcyjnych Just-in-time, lub Just in Sequence (JIS - według kolejności);
- Trend stosowania małych nośników ładunków,
- I co najważniejsze: bezpieczeństwo pracowników linii produkcyjnych,
- Wysokie koszty najmu czy zakupu powierzchni magazynowych.
Dzięki nowym wózkom czy zestawom transportowym przedsiębiorstwo może oszczędzić nie tylko czas i miejsce dzięki zaopatrywaniu linii, ale również jasno określić trasy transportu bez pustych przebiegów i tym samym zmniejszyć ruch pojazdów na produkcji, nie mówiąc już o łącznym obniżeniu ilości pojazdów we flocie pozwalającym równocześnie obniżyć koszty inwestycyjne, operacyjne i kadrowe.
Podsumowując:
Implementacja systemu Just-in-time zapewnia rozwiązanie problemów związanych ze stratami wynikającymi z:
- niepotrzebnego transportu,
- zbędnych operacji,
- zbyt dużych zapasów,
- zbędnej aktywności pracowników,
- produktów wybrakowanych,
- strat materiałowych.
System Just-in-time jest obecnie najbardziej uniwersalną i efektywną technologią usprawnienia procesów gospodarczych w skali globalnej. Ze względu na swoją uniwersalność jest aktywnie wykorzystywany w doskonaleniu zdolności konkurencyjnych przedsiębiorstw / firm. Powszechnie jest wykorzystywany jako narzędzie do eliminowania zbędnych zapasów i ograniczenia strat materiałowych, do obniżania kosztów, zwiększania przepływów materiałowych oraz zwiększania zysku, jak również jako instrument do prowadzenia skutecznej walki konkurencyjnej na coraz bardziej wymagającym rynku klienta.
A czy sprawdzi się w przypadku prac magazynowych? Ciekawe rozwiązania odnośnie usprawnienia pracy na magazynie, oferuje sidgroup.pl. Warto zajrzeć, jednak ja lubię łączyć wiele rozwiązań, które mogą dać dobry rezultat jako całość.
OdpowiedzUsuńProwadząc firmę transportową jak najbardziej dobrym pomysłem jest korzystanie z usług logistycznych. Ważne jest także prawidłowe zapakowanie towarów do transportu, sprawdzą się do tego takie taśmy pakowe https://tcmservice.pl/produkty-kategoria/tasmy-pakowe/ . Można je zamawiać prosto od producenta w większej ilości.
OdpowiedzUsuń