poniedziałek, 8 lipca 2013

Rodzaje i elementy systemów logistycznych

W gospodarce można wyodrębnić różne rodzaje systemów logistycznych. Rozróżnianie systemów logistycznych jest niezbędne ze względu na różnice w problemach, które pojawiają się przy tworzeniu i funkcjonowaniu różnych systemów.


Rozpatrywanie elementów i konstrukcji systemów logistycznych uzależnione jest od przyjętego kryterium i klasyfikacji tych systemów, uwzględniającego różny stopień agregacji i zakres systemu.

System logistyczny nie zmienia właściwości produktu, lecz dzięki procesom ruchu, transportu i magazynowania przemieszcza go w określonym czasie. W związku z tym, że procesu ruchu i składowania przenikają się, wyróżnia się następujące rodzaje systemów logistycznych[1]:
-   jednostopniowy,
-   wielostopniowy,
-   kombinowany.

System jednostopniowy oznacza, że produkt przechodzi od punktu nadania do punktu odbioru. Działania w systemie wielostopniowym polegają na dostarczeniu produktu od punktu nadania do punktu odbioru z wykorzystaniem co najmniej jednego punktu pośredniego, w którym następuje proces manipulacji lub magazynowania.
W pierwszym przypadku towar z punktu nadania zatrzymuje się w punkcie, gdzie następuje np. proces przeładowania. Z punktu pośredniego określony produkt trafia do wielu odbiorców. W drugim przypadku towary transportowane z różnych punktów nadania trafiają do punku zbiorowego (punktu koncentracji) skąd wysyłane są jednym transportem do punktu odbioru. Ostatni system tworzy kombinowany proces, gdzie występują równolegle pośrednie i bezpośrednie przepływy dóbr fizycznych[2].


Najczęściej jednak systemy logistyczne dzieli się według dwóch kryteriów[3]:
  • funkcjonalnych,
  • fazowych.

Podział funkcjonalny skupia się głównie na takich obszarach jak[4]:
-   obsługa zamówień,
-   gospodarka magazynowa,
-   magazyn,
-   opakowanie,
-   transport.


Podział fazowy wyróżnia następujące podsystemy[5]:
-    logistyki zaopatrzenia,
-    logistyki produkcji,
-    logistyki dystrybucji,
-    logistyki części zamiennych,
-    logistyki powtórnego zagospodarowania.


Logistyka zaopatrzenia stanowi połączenie między logistyką dystrybucji dostawców a logistyką produkcji w przedsiębiorstwie. Jest ona systemem logistycznym związanym z rynkiem i dotyczy dóbr (materiałów, półwyrobów, części), które należy udostępnić przedsiębiorstwu zgodnie z zapotrzebowaniem.
Logistyka zaopatrzenia wykorzystuje istniejące możliwości zaopatrzenia, koordynując
przepływu towarów i informacji w celu zapewnienia przedsiębiorstwu materiałów używanych do produkcji lub do sfery handlu. Działania zaopatrzenia wykraczają swoim zasięgiem poza przedsiębiorstwo, poza granice kraju – podejmowane są wewnątrz, ale wpływają na zewnętrzne przygotowanie potrzeb materiałowych[6].

Logistyka produkcji jest zlokalizowaną pomiędzy logistyką zaopatrzenia a logistyką dystrybucji, łącząc je ze sobą. Obejmuje wszystkie czynności związane z zaopatrzeniem procesu produkcji w materiały, półwyroby, części zamienne oraz czynności związane z przekazywaniem półwyrobów oraz wyrobów gotowych do magazynu wyrobów[7].

Dystrybucja jest ostatnim etapów w łańcuchu logistycznym, który ma na celu udostępnić produkt spełniający oczekiwania i potrzeby nabywców w odpowiednim czasie i miejscu. Cały proces przemieszczania się towarów od wytwórców do ostatecznych klientów odbywa się poprzez kanały dystrybucji. Kanały dystrybucji to nie tylko ogniwa pośredniczące, ale również firmy uczestniczące w przepływie towarów lub usług od producenta do finalnego odbiorcy.


Logistyka dystrybucji integruje wszystkie fizyczne procesy i strumienie występujące
w sferze zbytu i sprzedaży w jeden system zarządzania, którego głównym zadaniem jest minimalizacja kosztów sprzedaży przy optymalnym poziomie obsługi klienta
i zaspokojeniu jego potrzeb. Główną zasadą systemów logistycznych podkreślająca znaczenie obsługi klienta jest zasada dotycząca dysponowania właściwym produktem, pojawiającym się we właściwym czasie, we właściwej ilości, bez strat, bez uszkodzeń u właściwego klienta[8].

Logistyka powtórnego zagospodarowania to system logistyczny zajmujący się czwartą fazą przepływu pozostałości (surowce wtórne, towary uszkodzone, zwroty, opakowania zwrotne, używane pojemniki i opakowania, odpady) [9].

We wskazanych podsystemach wyróżnia się elementy fizyczne systemu logistycznego i informację[10]. 
  • Elementy fizyczne systemów logistycznych:
    • Infrastruktura systemów logistycznych
      • budowle magazynowe,
      • drogi wewnętrzne.
    • Urządzenia techniczne
      • urządzenia magazynowe,
      • urządzenia transportowe i manipulacyjne,
      • urządzenia pomocnicze.
  • Informacja w systemach logistycznych:
    • Systemy pozyskiwania, przetwarzania i udostępniania danych oraz informacji.



[1] Bronisław Słowiński, Wprowadzenie do logistyki, Wydawnictwo Uczelniane Politechniki Koszalińskiej, Koszalin 2008
[2] Tamże.
[3] Danuta Kisperska-Moroń, Stanisław Krzyżaniak, Logistyka, Instytut Logistyki i Magazynowania, Poznań 2009
[4] M. Matulewski, S. Konecka, P. Fajfer, A. Wojciechowski, Systemy logistyczne, Instytut Logistyki i Magazynowania Poznań 2008
[5] Tamże.
[6] Hans Christian Pfohl, Systemy logistyczne. Podstawy organizacji i zarządzania, Biblioteka LogistykaPoznań 2001
[7] M. Matulewski, S. Konecka, P. Fajfer, A. Wojciechowski, Systemy logistyczne, Instytut Logistyki i Magazynowania Poznań 2008
[8] Frederick Beier, Krzysztof Rutkowski, Logistyka, Biblioteka LogistykaWarszawa 1995
[9] Marek Fertsch, Podstawy logistyki, Instytut Logistyki i Magazynowania Poznań 2008
[10] M. Matulewski, S. Konecka, P. Fajfer, A. Wojciechowski, Systemy logistyczne, Instytut Logistyki i Magazynowania Poznań 2008

14 komentarzy:

  1. Najtrudniejsza zdecydowanie jest logistyka magazynowa, to od niej zależy rozplanowanie gdzie mają stać regały półkowe, regały wjezdne czy półkowe. Od tego zależy szybkość pracy na magazynie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Poprawa czy też standaryzacja procesów logistycznych takich jak sap ewm w polsce są co raz bardziej popularne i zdobywają co raz więcej zwolenników. Każda firma powinna inwestować w wszelkie usprawnienia, na które może sobie pozwolić, bo są to po prostu duże kroki ku stabilności rynkowej, a ponadto budują przewagę nad konkurencją

    OdpowiedzUsuń
  3. Jeżeli chodzi o systemy logistyczne, to warto jest zwrócić uwagę na rozwiązanie informatyczne Connecto https://www.connecto.pl/system-do-produkcji/. System wspomaga wszelkie procesy związane z pozyskiwaniem oraz realizacją zleceń od klientów. Spośród licznych funkcjonalności jakie daje wdrożenie tego oprogramowania można wyróżnić m.in. utworzenie harmonogramu produkcji, analizę realnych kosztów produkcyjnych oraz zarządzanie dostępnymi zasobami i materiałami.

    OdpowiedzUsuń
  4. Wiele też dobrego można poczytać na temat oprogramowań które są oferowane przez https://craftware.pl/ . Sprawdzają się w wielu sektorach m.in. w komunikacji z klientami a także zwiększeniu sprzedaży, na czym przecież każdej firmie zależy :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Tu rzeczywiscie można sporo rozróżnić rodzajów. Systemy logistyczne są bardzo skomplikowane. Jeżeli będziecie szukać transportu, firmy transportowej to zerknijcie sobie na https://tiptoptrans.pl

    OdpowiedzUsuń
  6. Jeżeli chodzi o zarządzanie dystrybucją, to w naszej firmie używa się do tych celów dedykowanego oprogramowania ERP https://www.connecto.pl/. Rozwiązanie to wspiera wszelkie procesy związane z pracą poszczególnych działów w firmie. Cały system powstał w oparciu o potrzeby, a także profil naszego przedsiębiorstwa. Obecnie ERP staje się co raz bardziej popularne i chętnie adaptowane przez firmy niemal z każdej branży.

    OdpowiedzUsuń
  7. Na rynku istnieje wiele firm, które projektują systemy logistyczne w oparciu o doświadczenie zdobyte we współpracy z przedsiębiorstwami ze zróżnicowanych obszarów gospodarki oraz o bogate portfolio produktowe. Zawsze należy pytać o referencje i możliwość zweryfikowania takiego rozwiązania na żywo. Ilość zaoszczędzonego czasu i nerwów bezcenna... :) Przykładem jest WDX S.A. - zapraszamy do współpracy

    OdpowiedzUsuń
  8. Ja to mam spory problem, żeby to wszystko móc ogarnąć. Jak mi się uda na przykład przemyśleć wszystko logistycznie, to potem transport zawodzi. Dlatego tak sobie myślę, że może spróbuję tutaj https://www.extrego.com/ po prostu zamówić sprawny transport. Co myślicie?

    OdpowiedzUsuń
  9. Myślę, że warto zgłosić się również do firmy https://www.virtuity.eu albo chociażby zajrzeć na ich stronę www i zapoznać sie z ofertą. Jako jedna z nielicznych firm, oferują symulacje logistyki.

    OdpowiedzUsuń
  10. Sporo tutaj piszecie o programach firmowych. Nie wiedzę jednak, aby ktoś wspominał o comarch iwd https://zetorzeszow.pl/promocja_comarch_erp/ , a jest to system godny uwagi. Chociażby dlatego, że usprawnia wiele procesów w firmie. Koniecznie dokładnie zapoznajcie się z jego możliwościami.

    OdpowiedzUsuń
  11. Gdybyście szukali wysokiej jakosci taśm do zabezpieczenia towarów na paletch itd. To tutaj https://tmkserwis.pl/tasmy-polipropylenowe/186-tasma-polipropylenowa-pp-12x055mm-3000m.html znajdziecie świetną ofertę. Taśmy są bardzo wytrzymałe, dostępne w świetnych cenach.

    OdpowiedzUsuń
  12. Organizując transport towarów trzeba dopilnować ich starannego zapakowania, szczególnie zaopatrzyć się w wytrzymałe taśmy. Takie pakowe mogą zawierać nadruki z logo firmy na przykład, u producenta https://tcmservice.pl/produkty-kategoria/tasmy-z-nadrukiem/ można zamówić taką usługę.

    OdpowiedzUsuń
  13. Czy Twoja firma rozszerza swoją działalność poza granice kraju? Jeśli tak, możesz mieć do czynienia z dodatkowymi opłatami za podróż. https://tollway.pl/ to świetne źródło do pobierania opłat drogowych i zwrotów podatku VAT, dzięki czemu proces ten jest łatwiejszy i bardziej wydajny. Dzięki przyjaznemu dla użytkownika interfejsowi można łatwo zarządzać opłatami drogowymi i zwrotami w jednym miejscu.

    OdpowiedzUsuń