Istotną sprawą dla nauki i praktyki gospodarczej jest uporządkowany zbiór definicji, modeli i metod zarządzania logistycznego w firmie i pomiędzy przedsiębiorstwami w świecie.
Logistyka to bardzo rozległa tematyka i wciąż przybywa nowych określeń oraz literatury na jej temat. Stąd na początku niniejszej pracy należy wprowadzić podstawowe terminy, które są nieodzowne aby zgłębić temat kształtowania procesów i przepływu strumieni ładunków.
„Logistyka to proces zarządzania całym łańcuchem dostaw. Występujące w definicji określenie „łańcuch dostaw” jest rozumiane jako działalność związana z przepływem produktów i usług (…) Istota logistyki sprowadza się więc do integrowania zarządzania z tradycyjnymi obszarami produkcji, finansów i marketingu” [1].
Warunkiem koniecznym tworzenia łańcucha dostaw jest łańcuch magazynowo-transportowy i finansowe skoordynowanie operacji oraz sensowna polityka zapasów. A zatem łańcuchem logistycznym jest technologiczne połączenie procesów przewozowych (przewozowych z magazynowymi) oraz organizacyjne skoordynowanie wszystkich ogniw zewnętrznych i wewnętrznych obrotu towarowego.
Podstawowe zadania stawiane logistyce to skrócenie i przyspieszenie wszystkich procesów na każdym etapie dystrybucji oraz koordynacja przepływów surowców, materiałów od produkcji i wyrobów gotowych pamiętając o minimalizacji kosztów tego przepływu. Kolejnym zadaniem jest porządkowanie a zarazem optymalizowanie działań w celu osiągnięcia założonego poziomu efektywności funkcjonowanie przedsiębiorstwa.
Pamiętając o odbiorcach oferowanie klientom właściwych produktów i informacji jednocześnie ukształtowanie odpowiedniego poziomu zysku przedsiębiorstwa. Sprawne i racjonalne przepływy dostosowane do wymogów klientów oraz koordynacja i realizacja celów przedsiębiorstwa z punktu widzenia wymogów rynku i znajdującego się otoczenia np. ochrony środowiska są również istotnym elementem zadań logistycznych. Obszar zainteresowania logistyki stanowi fizyczne transakcje dokonywane w łańcuchach dostaw. Nie zajmuje się ona transakcjami równoległymi składających się z zakupu i sprzedaży.
A zatem logistyka jest koncepcją planowania i sterowania organizowania i kontrolowania fizycznego obiegu towarów i jego informacyjnych uwarunkowań wymagających systemowego ujęcia. A przepływy towarowe i informacyjne tworzą system, który może się rozciągać na różne ogniwa i fazy oraz podsystemy. Można stwierdzić, iż logistyka stanowi orientację efektywnościową w ujęciu systemowym opierającym się na kompleksowej analizie oraz kształtowaniu poziomu i struktury kosztów a w której centralną rolę odgrywa odpowiedni poziom i jakość świadczonych usług [2].
Logistyka składa się z wielu komponentów i ważne dla sprawnego działania całości jest integracja realnych komponentów logistyki (transport magazynowanie, kształtowanie zapasów, pakowanie, czynności obsługi klientów) znajduje odbicie w tworzeniu zintegrowanych systemów organizacyjnych i informacyjnych. Logistyka stanowi strategiczny „złoty środek” marketingu wspomagający w sposób długofalowy przedsięwzięcia i komponenty strategii rynkowej przedsiębiorstwa determinując jej skuteczność. Nie można zapominać o tym że jest to jedynie koncepcja i jest osadzona w realiach rynku, to znaczy, że jest podstawą i jeśli ma przynieść pozytywne rezultaty musi być umiejętnie wykorzystana i zastosowana [3].
Jak ważnym elementem jest logistyka dowiadują się te firmy, które w wyniku złej organizacji procesów logistycznych poniosły spore straty. Poznali to też na własnej skórze ci menedżerowie, którzy nie stosowali lub nie stosują prostych, lecz często zapominanych zasad.
-------------------------------------------------------------------------------
[1] Elżbieta Gołembska, Kompendium wiedzy o logistyce, PWN, Warszawa-Poznań 1999
[2] Piotr Blaik, Logistyka, PWE, Warszawa 2001
[3] Tamże.
przydatny wpis
OdpowiedzUsuńBardzo dobry wpis. Moim zdaniem dobra logistyka to sztuka, ponieważ nie każdy potrafi dobrze zarządzać wszystkimi komponentami. Sam również bardzo interesuję się logistyką, a konkretniej logistyką magazynową -
OdpowiedzUsuńhttp://www.suret.com.pl/?strony/logistyka-magazynowa.html. W przyszłości planuję założyć własną firmę - magazyn ze sprzętem budowlanym i chciałbym sam zarządzać logistyką w moim magazynie.
Usprawnienie procesu logistycznego, a w tym całego łańcucha dostaw i dystrybucji wpływa znacząco na sprawne funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa. Dlatego warto skupić się na umiejętnym nim zarządzaniu poprzez wdrożenie odpowiedniego oprogramowania. Coraz bardziej popularne stają się systemy ERP, a zwłaszcza microsoft dynamics ax, głównie ze względu na swoją uniwersalność.
OdpowiedzUsuńTo prawda, systemy erp takie jak https://www.connecto.pl/demo-optima/ są bardzo rozbudowane i składają się z przeróżnych modułów. Moduły wykorzystuje się najczęściej do zarządzania oraz integracji poszczególnych działów w firmie. Zdecydowanie jest to dobre rozwiązanie, które znacznie wspomaga rozwój przedsiębiorstwa.
UsuńLogistyka kojarzy mi się bardzo blisko ze sprzedażą. Natomiast sprzedaż kojarzy mi się z kolei z płatnościami. No i płatności to tylko cashbill.pl/integracja/integracja-platnosci-online-shoper
OdpowiedzUsuńProwadząc własny sklep internetowy powinniśmy przede wszystkim zadbać o jakość procesów związanych z wysyłką towarów do naszych klientów. Z pomocą przyjdzie nam na pewno połączenie sklepu z Sendit. Sendit zapewnia kompleksową integrację z wieloma przewoźnikami, co daje klientom możliwość wyboru najdogodniejszej dostawy w koszyku zakupowym. Ponadto dzięki rozbudowanym narzędziom takim jak śledzenie przesyłek https://www.sendit.pl/sledzenie-przesylek/ zawsze dowiemy się na jakim etapie znajduje się nasza przesyłka. Dzięki Sendit znacznie obniżyliśmy koszty wysyłki w sklepie, co wpłynęło pozytywnie na rozwój naszej firmy.
UsuńW procesach logistycznych bardzo pomaga firma xbsgroup.pl która ma wiele udogodnień dotyczących sprowadzania produktów z różnych zakątków świata.
OdpowiedzUsuńW logistyce ważne są terminy i czasowość. Jeśli przelewamy jakiekolwiek sumy to najlepiej przez https://www.cashbill.pl/platnosci bo przede wszystkim pieniążki są bezpieczne i na czas.
OdpowiedzUsuńLogistyka to bardzo złożony proces, na który pracuje wiele ludzi. W przemyśle na pewno odgrywa ogromne znacznie. Jeśli interesują was kwetie prawne zwiazane z transportem to https://radcaprawny-trojmiasto.pl/podatki-marynarskie/ z pewnością pomoże.
OdpowiedzUsuńJak napisał Pan Adam - logistyka jest złożonym i skomplikowanym procesem. Znalazłem portal o logistyce kontraktowej, może ktoś z Was będzie zainteresowany: https://contractlogistics.pl/
OdpowiedzUsuńFajnie napisane. Pozdrawiam i gratuluję.
OdpowiedzUsuńCałkiem fajny artykuł.
OdpowiedzUsuńLogistyka jest skomplikowana, jednak możemy ją komuś zlecić, dzięki czemu całość nie będzie dla nas aż takim obciążeniem. Tutaj https://www.extrego.com/ jest możliwość zlecenia pilnych transportów, które muszą się dostać w dane miejsce w określonym czasie. Jestem zdania, że to dobrze wiedzieć, kto sie tym pokątnie może zajmować.
OdpowiedzUsuńNo i wszystko wyjaśnione, dzięki za ten wpis. Logistyka jest bardzo wymagającym zagadnieniem jak widać. Mnie zainteresował eksport do rosji, tu szukam szansy w swojej firmie.
OdpowiedzUsuńOdpowiednio zarządzana logistyka to podstawa prawidłowego i efektywnego działania każdego przedsiębiorstwa zajmującego się obrotem towarów.
OdpowiedzUsuńhttps://feniks-software.pl/oprogramowanie-magazynowe-wdrozenie/
Firmy transportowe nie mają łatwego zadania aby wszystkie dostawy realizować na czas. Ważne jest też to aby paczki i przesyłki docierały w idealnym stanie. Muszą dlatego być odpowiednio zapakowane, do tego celu można zastosować taśmy od https://tcmservice.pl/produkty-kategoria/tasmy-pakowe/. To sprawdzony producent, od wielu lat działa w branży.
OdpowiedzUsuńTransport ładunków niebezpiecznych to złożony proces wymagający spełnienia rygorystycznych norm bezpieczeństwa. Transport ładunków niebezpiecznych obejmuje przewóz materiałów chemicznych, wybuchowych oraz innych substancji, które wymagają specjalistycznej obsługi. Firma oferująca tego typu usługi musi posiadać odpowiednie certyfikaty oraz przeszkolony personel, aby zapewnić bezpieczeństwo na każdym etapie transportu. Dzięki zaawansowanym środkom ochrony i doświadczeniu, firma gwarantuje bezpieczne i terminowe dostarczenie ładunków do miejsca przeznaczenia.
OdpowiedzUsuń