Just-in-time

Charakterystyka

Just-in-time (JIT) (ang. dokładnie na czas) - jedna z technik stosowana w zarządzaniu przez jakość dotyczącą produkcji. Obejmuje całkowite wyeliminowanie strat, poprzez dostarczanie każdemu procesowi produkcyjnemu wszystkich potrzebnych elementów w wymaganym czasie i w wymaganej ilości. Główną korzyścią związaną z zastosowania metody Just-in-time jest zredukowanie czasu realizacji do minimum, co przynosi istotne oszczędności związane z redukcją zapasów. Skuteczność wdrażania techniki JIT zależy od znalezienia równowagi pomiędzy elastycznością dostawców a stałością użytkowników, przy właściwym zaangażowaniu szczebla zarządczego, pracowników oraz wykorzystaniu zalet pracy zespołowej.


Just-in-time to również sposób zarządzania produkcją polegający na całkowitym zaspokojeniu wymagań klientów w momencie, gdy one powstają, tzn. bez strat, odpadów, bez niepotrzebnego zużycia materiałów, finansów i zapasów ludzkich.

Just-in-time to ogólny sposób organizacji i sterowania produkcją, który można realizować za pomocą różnych rozwiązań szczegółowych. Najbardziej znaną i najczęściej stosowaną metodą jest system organizowania zwany Kanbanem, czyli "karteczką". Kanban to kompleksowy system organizacji sfery produkcji w przedsiębiorstwie, wcielający w życie zasady ogólnej teorii systemów, traktującej przedsiębiorstwo jako organizację całości. Został on opracowany w japońskiej firmie Toyota i zastosowany do organizowania i sterowania produkcją masową, wielko- i średnioseryjną.
Celem tego systemu jest ścisła kontrola zapasów.
Obowiązuje w nim zasada: nie wytwarzać poszczególnych składników wyrobów gotowych, dopóki nie ma na nie zapotrzebowania, nawet wtedy, gdy skutkuje to zaprzestaniem pracy przez pracowników zakładu produkcyjnego. W przerwach tych pracownicy Ci mogą zająć się innymi czynnościami, jak na przykład: czyszczeniem maszyn, identyfikacją wąskich gardeł procesu, ich likwidacją czy szukaniem pomysłów na skrócenie czasu reorganizacji i przezbrojeń stanowisk pracy, itp.. Kanban łączy w sobie racjonalne, oparte na doświadczeniu zarządzania czynnikiem ludzkim, nowoczesne techniki oraz sposób organizacji i sterowania produkcji, tak by wykluczyć wszelkie zbędne, nadmierne zapasy.

Związany z tematem jest również oprócz „Kanbanu” termin „Kaizen”, który mówi o ciągłym udoskonalaniu wydajności procesów produkcyjnych. A zasady produkcji są ukierunkowane na eliminację strat.
Brak zapasów wymusza utrzymanie sprzętu w idealnym stanie, dokonuje się prewencyjnych napraw i wielu przeglądów. Pracownicy, którzy obsługują maszyny są zmuszani do wielofunkcyjności, ciągłego doskonalenia się i podnoszenia swoich umiejętności, kwalifikacji oraz otwartości na nowe rozwiązania.


6 komentarzy:

  1. Szukając dobrego systemu standaryzującego produkcję warto jest szukać sprawdzonych rozwiązań i z nich korzystać. W mojej firmie ostatnio nawiązano współprace z dynamics 365. Bardzo rzetelna firma, która bardzo dobrze zna się na swojej robocie. Bardzo dużo pomogły rozwiązania przez nich zaproponowane.

    OdpowiedzUsuń
  2. Myślę, że w dzisiejszych czasach zarządzanie produkcją bez odpowiedniego systemu byłoby wręcz niemożliwe tutaj szczegóły. To niesamowite, jakie możliwości dają nam obecnie nowe technologie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Produkcja często wymaga sprawdzonego transportu międzynarodowego, a ten wymaga odpowiednich zezwoleń. Są też przepisy dotyczące konkretnego transportu. Tak np. transport żywności wymaga nie tylko odpowiedniego zapakowania ale i także przewożenia w odpowiednich warunkach. W samochodach chłodniach, izotermach.

    OdpowiedzUsuń
  4. Kto powiedział, że Just-In-Time jest nudne? Ten post naprawdę mnie rozbawił! Ale na poważnie, zgadzam się z punktem widzenia autora, że JIT może zmniejszyć koszty magazynowania.
    https://raionsoftware.pl/system-mes/

    OdpowiedzUsuń
  5. Just-in-Time (JIT) is indeed a powerful strategy for minimizing waste and maximizing efficiency in production. By delivering components exactly when needed, companies can significantly reduce inventory costs and improve overall operational efficiency. It's fascinating how this approach can transform an entire supply chain.
    Implementing JIT effectively often requires a well-coordinated logistics network. A key component of this network is often a strategically located distribution warehouse. These facilities can play a crucial role in ensuring that materials and products are available "just in time", supporting the delicate balance between supplier flexibility and user stability that JIT demands.

    OdpowiedzUsuń