wtorek, 2 lipca 2013

Logistyka miejska_część 2/3

Zapraszam wszystkich "logistycznie zaangażowanych" i nie tylko do kolejnego wątku z serii "Logistyka miejska".


... Logistyka miejska może jednak zwiększyć poziom bezpieczeństwa przez zmniejszenie liczby operacji przewozowych na obszarach miejskich i zmniejszenie liczby przejechanych kilometrów. Ponadto nowe technologie w taborze, np. systemy nawigacji, mogą odciążyć kierowcę od wielu zadań, pozwalając na monitorowanie oraz bezpieczeństwo przewozu.

Dodatkowo, zintegrowane technologie elektroniczne i telekomunikacyjne mogą rozwiązać wiele problemów w transporcie towarów. ITS prowadzi do usprawnienia wydajności transportu, określanej liczbą przejechanych kilometrów, co w efekcie zmniejsza oddziaływanie na środowisko i liczbę wypadków, nowoczesne systemy informatyczne pozwalają też na poprawę usług dla klientów i zmniejszenie obciążenia personelu.

Bardzo ważne we wdrażaniu koncepcji logistyki miejskiej staje się też zarządzanie łańcuchem dostaw do sklepów w centrach handlowych.

Wielkie miasta potrzebują w tym zakresie ogromnego zaplecza logistycznego, które sprosta wielkim wymaganiom stawianym przez różnorodne firmy oraz przez zwykłych konsumentów oczekujących wysokiego serwisu i 100% dostępności towarów.

Dlatego większość działów sprzedaży i zakupów stara się bardzo ściśle współpracować z Centrum Dystrybucyjnym.


Olbrzymim wyzwaniem stają się tu wielkopowierzchniowe sklepy. Jest to spowodowane faktem, że mają one ograniczone możliwości przyjęcia i składowania towaru, tym samym trudno im budować stocki i planować swoje przepływy. Sytuację dodatkowo komplikuje duża ilość promocji, podczas których przyjmowane i sprzedawane są duże partie towaru. W celu zminimalizowania problemów terminowości dostaw większość sieci handlowych tworzy grafiki dystrybucyjne, które pozwalają na ustalenie cykliczności i powtarzalności dostaw. Inną, szeroko stosowaną praktyką jest przygotowywanie z odpowiednim wyprzedzeniem forecastów sprzedaży oraz reglamentowanie dla każdego ze sklepów (hipermarketów) dostępnego stocku w Centrum Dystrybucyjnym.


4 komentarze:

  1. Fajny artykuł. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ogólnie jeśli nasza firma potrzebuje wysyłki to jak najbardziej logistyka jest bardzo ważna. Ja u siebie akurat nie muszę takich rzeczy wdrażać. Za to chwalę sobie pracę z systemem ERP https://www.connecto.pl/system-erp-do-zarzadzania-firma/ bez którego na dzień dzisiejszy moim zdaniem trzeba mieć takie systemy.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo ciekawie napisane. Jestem pod wielkim wrażaniem.

    OdpowiedzUsuń
  4. Logistyka nierozerwalnie związana jest z transportem. A transport z dostawami, pakowaniem przesyłek. Jeśli prowadzi się firmę to do tego celu warto korzystać z taśm z nadrukami, które wygodnie można zamówić od https://tcmservice.pl/produkty-kategoria/tasmy-z-nadrukiem/. Na taśmie może być na przykład nazwa firmy, jej logo, może dane kontaktowe czy informacje aby ostrożnie obchodzić się z paczką. Dokładnie to co będzie chciał na taśmie mieć umieszczone klient.

    OdpowiedzUsuń