sobota, 10 sierpnia 2013

Istota, podstawowe zadania i zasady logistyki

Istotną sprawą dla nauki i praktyki gospodarczej jest uporządkowany zbiór definicji, modeli i metod zarządzania logistycznego w firmie i pomiędzy przedsiębiorstwami w świecie. 

Logistyka to bardzo rozległa tematyka i wciąż przybywa nowych określeń oraz literatury na jej temat. Stąd na początku niniejszej pracy należy wprowadzić podstawowe terminy, które są nieodzowne aby zgłębić temat kształtowania procesów i przepływu strumieni ładunków. 


„Logistyka to proces zarządzania całym łańcuchem dostaw. Występujące w definicji określenie „łańcuch dostaw” jest rozumiane jako działalność związana z przepływem produktów i usług (…) Istota logistyki sprowadza się więc do integrowania zarządzania z tradycyjnymi obszarami produkcji, finansów i marketingu” [1]. 
Warunkiem koniecznym tworzenia łańcucha dostaw jest łańcuch magazynowo-transportowy i finansowe skoordynowanie operacji oraz sensowna polityka zapasów. A zatem łańcuchem logistycznym jest technologiczne połączenie procesów przewozowych (przewozowych z magazynowymi) oraz organizacyjne skoordynowanie wszystkich ogniw zewnętrznych i wewnętrznych obrotu towarowego.


Podstawowe zadania stawiane logistyce to skrócenie i przyspieszenie wszystkich procesów na każdym etapie dystrybucji oraz koordynacja przepływów surowców, materiałów od produkcji i wyrobów gotowych pamiętając o minimalizacji kosztów tego przepływu. Kolejnym zadaniem jest porządkowanie a zarazem optymalizowanie działań w celu osiągnięcia założonego poziomu efektywności funkcjonowanie przedsiębiorstwa. 
Pamiętając o odbiorcach oferowanie klientom właściwych produktów i informacji jednocześnie ukształtowanie odpowiedniego poziomu zysku przedsiębiorstwa. Sprawne i racjonalne przepływy dostosowane do wymogów klientów oraz koordynacja i realizacja celów przedsiębiorstwa z punktu widzenia wymogów rynku i znajdującego się otoczenia np. ochrony środowiska są również istotnym elementem zadań logistycznych. Obszar zainteresowania logistyki stanowi fizyczne transakcje dokonywane w łańcuchach dostaw. Nie zajmuje się ona transakcjami równoległymi składających się z zakupu i sprzedaży. 
A zatem logistyka jest koncepcją planowania i sterowania organizowania i kontrolowania fizycznego obiegu towarów i jego informacyjnych uwarunkowań wymagających systemowego ujęcia. A przepływy towarowe i informacyjne tworzą system, który może się rozciągać na różne ogniwa i fazy oraz podsystemy. Można stwierdzić, iż logistyka stanowi orientację efektywnościową w ujęciu systemowym opierającym się na kompleksowej analizie oraz kształtowaniu poziomu i struktury kosztów a w której centralną rolę odgrywa odpowiedni poziom i jakość świadczonych usług [2].


Logistyka składa się z wielu komponentów i ważne dla sprawnego działania całości jest integracja realnych komponentów logistyki (transport magazynowanie, kształtowanie zapasów, pakowanie, czynności obsługi klientów) znajduje odbicie w tworzeniu zintegrowanych systemów organizacyjnych i informacyjnych. Logistyka stanowi strategiczny „złoty środek” marketingu wspomagający w sposób długofalowy przedsięwzięcia i komponenty strategii rynkowej przedsiębiorstwa determinując jej skuteczność. Nie można zapominać o tym że jest to jedynie koncepcja i jest osadzona w realiach rynku, to znaczy, że jest podstawą i jeśli ma przynieść pozytywne rezultaty musi być umiejętnie wykorzystana i zastosowana [3]. 

Jak ważnym elementem jest logistyka dowiadują się te firmy, które w wyniku złej organizacji procesów logistycznych poniosły spore straty. Poznali to też na własnej skórze ci menedżerowie, którzy nie stosowali lub nie stosują prostych, lecz często zapominanych zasad. 

-------------------------------------------------------------------------------
[1] Elżbieta Gołembska, Kompendium wiedzy o logistyce, PWN, Warszawa-Poznań 1999 
[2] Piotr Blaik, Logistyka, PWE, Warszawa 2001 
[3] Tamże.

poniedziałek, 5 sierpnia 2013

Zarządzanie łańcuchem dostaw towarów do sklepów w centrach handlowych_4/4

Jakie błędy popełniają sieci handlowe/centra handlowe przy organizacji dostaw towaru do placówek? Czego powinni się wystrzegać? 

Najczęstsze błędy we współpracy z sieciami handlowymi i centrami handlowymi to brak konsekwencji w realizacji ustaleń dotyczących cykli zamówień, minimów logistycznych, ograniczanie godzin dostaw, które często nie są konsultowane z dostawcą. Największe jednak problemy napotykamy przy współpracy z Centrami Dystrybucyjnymi sieci handlowych. Centra stosują szereg praktyk, które w znaczny sposób podwyższają koszt łańcucha dostaw. 


Do najbardziej dokuczliwych należą: 

  • Konieczność samodzielnego rozładunku towaru przez Kierowcę 
  • Brak możliwości uczestniczenia Kierowcy w rozładunku i kontroli towaru 
  • Brak możliwości zdawania w jednym z okien rozładunkowych dostaw dostarczonych na tym samym pojeździe, ale zaawizowanych na różne godziny 
  • Niska jakość zwracanych palet przy jednoczesnej bardzo restrykcyjnej polityce klasyfikacji palet przyjmowanych do Centrum Dystrybucyjnego 
  • Konieczność dostarczania towarów w postaci palet homogenicznych nawet jeśli dostawa dotyczy 2-3 kartonów.


Warto w ty miejscu podkreślić, że poza nielicznymi praktykami, które łamią prawo lub wykraczają poza ogólnie przyjęte normy, pozostałe z nich są niezbędne, aby Centrum Dystrybucyjne lub sklep wielkopowierzchniowy mógł pracować w sposób równomierny. Przyczyną tego stanu rzeczy jest skala przedsięwzięcia, trudno to szczególnie zrozumieć mniejszym dostawcom, którzy nie spotykają się na co dzień z wysokimi wolumenami oraz restrykcyjnymi wymogami odbiorcy końcowego. Centrum Dystrybucyjne czy hipermarket musi działać jak „dobrze naoliwiona maszyna” czy też pociąg trzymający się ściśle rozkładu jazdy. Odstępstwo od rozkładu i oczekiwanie na spóźnionego pasażera mogłoby spowodować spóźnienie wszystkich podróżnych, co patrząc z punktu widzenia większości stanowi dużo większe zło niż pozostanie na peronie jednej osoby. 
Ważne, aby w układaniu tego rozkładu jazdy nie dać się ponieść fantazji i starać się spojrzeć na stawiane przez siebie wymogi ze wszystkich stron i upewnić się że są one realne do spełnienia przez innych uczestników łańcucha dostaw.